Trangiakök 27-23 UL/DS
1 247 SEK
Duossal 2.0. Trangias unika superlaminat! Rostfritt på insidan & aluminium på utsidan. Välj mellan spritbrännare eller gasbrännare
Beskrivning
TRANGIAKÖK 27 SMALL passar till 1-2 personer. Våra kök i serie 27 innehåller två kittlar på 1 liter (en inre, en yttre), stekpanna, vindskydd (över- och underdel), brännare, tång och rem.
27-seriens set med kaffepanna 0.6 liter erbjuds enbart med spritbrännare. Det beror på att detta kompakta kök inte har plats för både kaffepanna och gasbrännare när det packas ihop. Självklart kan man komplettera med en gasbrännare som tillbehör – men den får packas separat, vid sidan av köket.
Till övriga 27 set – utan kaffepanna – kan du välja mellan gasbrännare eller spritbrännare. I sortimentet finns flera kompletta kombinationer med olika material på vindskydd och olika kombinationer av material i kastruller och stekpanna
VIKTEN på det kompletta köket varierar, men påverkas mest av om du väljer till kaffepanna eller gasbrännare.
MÅTTEN på samtliga kök 27 Small är detsamma: Ihoppackat 18,5 cm i diameter och 10 cm högt.
TILLBEHÖR Trangiakök 27 Small kan kompletteras med kastruller och stekpannor i andra material, fodral, multi-disc och flera andra praktiska tillbehör.
27-23 UL/D (ultralight aluminium / duossal)
Mer information
Specifikationer
| Artikelnr | |
|---|---|
| Vikt (g) | N/A |
| Mått (ihoppackat) | Ø185X100 mm |
| Antal pers | 1-2 |
| Vindskydd | UL |
| Kittel inre | 1 L DS |
| Kittel yttre | 1 L DS |
| Stekpanna (Ø) | Ø180 mm NS |
| Kaffepanna | Nej |
| Tång | Ja |
| Rem | 61 cm |
| Brännare | SB / Spritbrännare, GB / Gasbrännare |
| Bränsle | Sprit, Propan/butan gas |
| Effekt (w) | 1150, 2300 |
| Tillverkningsland | Sverige |
| Tillverkare och/eller ansvarig enligt GPSR | Trangia AB Alsenvägen 16 83596 Trångsviken Sverige customersupport@trangia.se |
1 recension av Trangiakök 27-23 UL/DS
| 5 stjärnor | 100% | |
| 4 stjärnor | 0% | |
| 3 stjärnor | 0% | |
| 2 stjärnor | 0% | |
| 1 stjärna | 0% |
Trangiakök 27-23 UL/DS







My order just arrived yesterday so not had time to test it yet but, as always, it’s in great shape. I bought the special edition red version of the 35 & also bought a lot of other items to complement my vast collection.
The one thing I’d love to have done, was to buy a lid for my kettle in the same colour. A little thing that would make a lot of difference & add a touch of class to a “special” edition, this being my 60th birthday as well as Trangia’s 100th. (I understand the economics of this although still, what a vibrant addition to the set, as that would add as a coloured lid to the set, not just the kettle) 😉
It’d also be great to see the enamel mugs in different colours, especially if them complimented “special edition” colours of the stoves too. That’d be a very classy way to enhance a big order, as I live in the UK & that helps advertise the brand.
Thanks as always Trangia. See you next year 🙂