Beskrivning
TRANGIAKÖK 27 SMALL passar till 1-2 personer. Våra kök i serie 27 innehåller två kittlar på 1 liter (en inre, en yttre), stekpanna, vindskydd (över- och underdel), brännare, tång och rem.
27-seriens set med kaffepanna 0.6 liter erbjuds enbart med spritbrännare. Det beror på att detta kompakta kök inte har plats för både kaffepanna och gasbrännare när det packas ihop. Självklart kan man komplettera med en gasbrännare som tillbehör – men den får packas separat, vid sidan av köket.
Till övriga 27 set – utan kaffepanna – kan du välja mellan gasbrännare eller spritbrännare. I sortimentet finns flera kompletta kombinationer med olika material på vindskydd och olika kombinationer av material i kastruller och stekpanna
VIKTEN på det kompletta köket varierar, men påverkas mest av om du väljer till kaffepanna eller gasbrännare.
MÅTTEN på samtliga kök 27 Small är detsamma: Ihoppackat 18,5 cm i diameter och 10 cm högt.
TILLBEHÖR Trangiakök 27 Small kan kompletteras med kastruller och stekpannor i andra material, fodral, multi-disc och flera andra praktiska tillbehör.
27-2 HA (Hårdanodiserad ultralight aluminium)
Mer information
Specifikationer
| Artikelnr | |
|---|---|
| Vikt (g) | 825 |
| Mått (ihoppackat) | Ø185X100 mm |
| Antal pers | 1-2 |
| Vindskydd | HA |
| Kittel inre | 1 L HA |
| Kittel yttre | 1 L HA |
| Stekpanna (Ø) | Ø180 mm HA |
| Kaffepanna | Ja |
| Tång | Ja |
| Rem | 61 cm |
| Brännare | SB / Spritbrännare |
| Bränsle | Sprit |
| Effekt (w) | 1150 |
| Tillverkningsland | Sverige |
| Tillverkare och/eller ansvarig enligt GPSR | Trangia AB Alsenvägen 16 83596 Trångsviken Sverige customersupport@trangia.se |
4 recensioner av Trangiakök 27-2 HA
| 5 stjärnor | 100% | |
| 4 stjärnor | 0% | |
| 3 stjärnor | 0% | |
| 2 stjärnor | 0% | |
| 1 stjärna | 0% |
Trangiakök 27-2 HA









Best stove I own. The shipping was easy to New York USA. I paid no fees and it arrived on time. I recommend this stove.
its the best full cookset around. the size is perfect for 1-2person and its extremely compact. you can make any dish you want! from full course Spaghetti Al Olio e Peperoncino to flan (french pudding). it is also very lightweight! i weighted my full trangia kit with the kettle and everything it is 1000gram, compared to 1500gram for a similar cookset with the famous gasoline universal burner (both without fuel).
the HA doesnt stick so much as you would think. i tested this by making pancakes and other very “sticky” recipe. with enought pre-heat the pan and use even a tiny bit of oil it doesnt stick at all. its very easy to clean and you can even use steel wool without fear.
My first Trangia! It works wonderfully, is small and light. I had it with me on my last aid transport to Ukraine. I was so happy to have hot tea and warm soup during the long waiting times at the border. Thank you so much for such a practical tool. It will be my constant companion from now on. I’m already looking forward to my first trip to the Alps with it.
Exceptional fit and finish. Bulletproof and proven reliability in the field. Trangia 27 Stormcooker has been my preferred outdoor hike, camp and mountaineering cook set for nearly 25 years. Never let me down.