Trangiakök 25-3 UL Power Pink
1 149 SEK
Tre färger.Tre storys – Allt började med en önskan om ett glittrigt rosa kök …
Beskrivning
År 2025 firar Trangia 100 år av kvalitetsprodukter tillverkade i Trångsviken, Sverige. Jubileumsköket är en hyllning till Trangiaköket och dess ikoniska design som har stått sig genom decennier och kommer att bestå i många år framöver – Nu presenterat i tre färger.
POWER PINK. En höst lämnade åttaåriga Nike en lapp i Trangias fabriksbutik och önskade sig ett glittrigt rosa kök. Ett unikt glittrigt rosa kök tillverkades som en julklapp, och med hjälp av sociala medier hittades Nike, och köket levererades strax före jul. Historien om Nike nådde en halv miljon människor, och deras budskap var tydligt – vi vill också ha ett rosa glittrigt kök! Genom att lyssna på och ge kunderna makt, presenterar Trangia stolt Power Pink-köket.
Läs storyn om det Nike & rosa köket här –>
TRANGIAKÖK 25 LARGE är vårt större kök, perfekt för 3-4 personer. Alla våra kök i serie 25 innehåller två kittlar i storlek 1.75 och 1.5 liter, en stekpanna, ett vindskydd (övre och nedre del), brännare, handtag och rem.
Mer information
Specifikationer
| Artikelnr | |
|---|---|
| Vikt (g) | 958 |
| Mått (ihoppackat) | Ø220x105mm |
| Antal pers | 3-4 |
| Vindskydd | AL / LACKAD |
| Kittel inre | 1.5 L UL |
| Kittel yttre | 1.75 L UL |
| Stekpanna (Ø) | Ø220 mm NS |
| Kaffepanna | Nej |
| Tång | Ja |
| Rem | 68 cm 2025 version |
| Brännare | SB / Spritbrännare, GB / Gasbrännare |
| Bränsle | Sprit, Propan/butan gas |
| Effekt (w) | 1150, 2300 (7850 btu) |
| Tillverkningsland | Sverige |
| HS Code | 76151080 |
| Tillverkare och/eller ansvarig enligt GPSR | Trangia AB Alsenvägen 16 83596 Trångsviken Sverige customersupport@trangia.se |
3 recensioner av Trangiakök 25-3 UL Power Pink
| 5 stjärnor | 100% | |
| 4 stjärnor | 0% | |
| 3 stjärnor | 0% | |
| 2 stjärnor | 0% | |
| 1 stjärna | 0% |
Trangiakök 25-3 UL Power Pink










Bra och snabb service! Fantastisk produkt.
Köket är en julklapp så det är ännu inte använt. Men vi använder själva ett från 70-talet som fortfarande fungerar. Så det kommer säkert bli bra. Jag är jätteglad för den rosa färgen. Vi besökte er butik i Trångsviken(?) våren 2022. Och läste om Nike och det rosa köket. Min dotter som då skulle ta studenten sa med en gång att hon också önskade sig ett rosa kök. 😊 Jag mailade lite med er och förstod att det tyvärr inte var möjligt då. Så när jag nu såg att det fanns blev jag riktigt glad. En given och förhoppningsvis omtyckt och användbar julklapp i många år framöver.